Betaling ikon
NEM OG SIKKER betaling
Levering ikon
HURTIG LEVERING 1-3 dage

Betaling ikon
NEM OG SIKKER betaling
Levering ikon
HURTIG LEVERING 1-3 dage

1852 kikkert Watersport 7×50 centerfokus, vandtæt

1.079,00 kr inkl. moms

1852 Watersport 7×50 kikkerten er designet til det maritime miljø med vandtæt konstruktion og centerfokus for hurtig og præcis justering. Den kraftige 7x forstørrelse og 50 mm objektivlinser sikrer et klart og bredt synsfelt – perfekt til navigation og observation til søs. Et uundværligt værktøj for sejlere og vandsportsentusiaster, der kræver pålidelighed og ydeevne under alle forhold.

20 på lager

Beskrivelse

1852 Vandtæt Kikkert 7×50 – Din pålidelige partner til vandsport

Uanset om du sejler langs kysten, deltager i kapsejlads eller nyder en rolig dag på vandet, er en god kikkert uundværlig. 1852 Kikkert Watersport 7×50 er udviklet til netop disse forhold – med fokus på funktionalitet, holdbarhed og klarhed.

Med en 7x forstørrelse og 50 mm objektivdiameter får du en lysstærk kikkert, der leverer skarpe billeder selv i skumringen. Den centerfokuserede mekanisme gør det nemt at justere fokus hurtigt, og den vand- og støvtætte konstruktion sikrer, at du kan stole på den – selv under barske forhold.

Den robuste gummiarmering giver et sikkert greb og beskytter mod stød, mens den ergonomiske form sikrer komfort ved længere tids brug. Kikkerten er ideel til både fritidssejlere og professionelle, der har brug for pålidelig optik på vandet.

Produktfeatures:

  • Forstørrelse: 7x
  • Objektivdiameter: 50 mm
  • Centerfokus for hurtig justering
  • Vandtæt og støvtæt konstruktion
  • Gummiarmeret for ekstra holdbarhed
  • Velegnet til vandsport og sejlads

Med 1852 kikkerten får du en kombination af kvalitet, funktion og design – perfekt til det maritime liv.

· Centerfokus
· Forstørrelse/linse 7×50
· BaK-4 Prisme
· Synsvinkel: 6.6 (115m/1000m)
· Sort/blå gummiarmering
· Foldbare øjenstykker – stor fordel for brillebrugere
· Fuldt multi coatede linser
· Vandtæt
· Leveres med taske og rem

Centerfokus
Manuel fokus med central justering.

Forstørrelse/linse 7×50
Billedet er 7 gange større end hvad det blotte øje ser. 7x er den anbefalede forstørrelse i en marinekikkert. Det andet tal 50 angiver hvor stor diameteren på linsen er. Jo højere tallet er, jo bedre lysindfald er der. Dette er en fordel i dårligt lys. Til marinebrug anbefaler man en 50 mm linse.

BaK-4 Prisme
Barium prismemateriale. Har fremragende evne til at transportere lys og billede fra objektivet, gennem prismerne til okularet og ud til øjet. BK-4 er et fremragende kvalitet optik.

Synsvinkel: 6.6
Synsvinklen i grader angiver bredden af det billede der kan ses, i en afstand af 1000 meter. En synsvinkel på 6,6º give en bredde på 115 m på 1000 meters afstand.

Full multi Coated
Tillader 95% lysgennemgang.

Yderligere information
Vægt1,42 kg

Få en personlig pris

Klik på Personlig Pris og kontakt os med oplysningerne om dit ønskede varekøb, så undersøger vi mulighederne for at give dig din bedste personlige pris på købet.